|

Vasaros stovyklų pliusai ir minusai

stovyklos "Pažink save"

Kokią naudą gauna vaikas dalyvaudamas vasaros stovyklose? Ar yra vaikų, kuriems nerekomenduojama dalyvauti jose? Kaip padėti nugalėti baimes užsisklendusiems vaikams? Kalbiname ilgametę „Pažink save“ stovyklų Klaipėdoje vadovę ir organizatorę Raimondą Šuopytę.

PLIUSAI STOVYKLOJE. Vaikai įgauna daugiau drąsos

Yra vaikų, kurie labai nedrąsūs, linkę užsisklęsti. Ar jie prisitaikys stovykloje ir ar nepatirs streso būnant kartu su daug nepažįstamų žmonių?

Turint jautrų vaiką, kuriam sunkiau susirasti draugų, patariama dar prieš stovyklą, nusivesti vaiką ir supažindinti su aplinka ir vadovais. Uždaresniam vaikui stovykla gali būti puiki vieta atskleisti jo unikalius gabumus ir mokytis atsiverti. R. Šuopytė pasakoja iš savo patirties: „Stovykloje buvo mergaitė, kuri bijojo užmegzti ryšį su kitais vaikais. Ji drovėjosi, vengė bendravimo ir laiką leido viena, atskirai nuo kitų vaikų. Įvairių veiklų „Pažink save“ stovykloje metu mergaitė pradėjo išreikšti save ir jai puikiai sekėsi. Kiti vaikai tai pastebėjo ir ėmė ją gerbti. Mergaitė pradėjo vesti į priekį kitus vaikus ir įgavo dar didesnę drąsą bei atsiskleidė kaip asmenybė. Ji susidraugavo su vaikais ir vadovais. Po stovyklos priėjo mama ir labai dėkojo, sakė, kad dukra dabar visiškai kitaip elgiasi, pasikeitė net jos eisena, ji tapo drąsi. Dabar mergaitė nebijo užkalbinti kitų vaikų ir pakviesti kažką veikti kartu su ja.“

Užsisklendęs vaikas turi daug baimių, psichologai sako, jog baimė sumažėja tik susidūrus akis į akį su ja. Todėl stovyklos su patyrusiais ir pedagogiškais vadovais gali būti ta vieta, kur vaikas supras, kad jo baimės buvo perdėtos ir nepagrįstos.

Stovyklose vaikai mokinasi pagarbos ir bendravimo, empatijos

Stovyklos yra vieta, kur vaikai sutinka daug nepažįstamų bendraamžių. Tai galima išnaudoti ir padėti vaikams sukurti šiltus tarpusavio santykius.

„Pastaruoju metu į „Pažink save“ stovyklas pradėjome integruoti diskusijas ir lekcijas. Paskutinėje stovykloje turėjome diskusiją „Gerbkime vieni kitus“. Buvo nuostabu žiūrėti kaip vaikai vienas po kito dalinosi tema apie patyčias. Kai klausėme ar kažkas patiria patyčias – žodines ar kita forma, pradžioje vienas vaikas nedrąsiai pakėlė ranką, o paskui pradėjo kelti ranką kiti. Ir vaikai pamatė, kad visi susiduria su šia problema, visi turi nuoskaudų ir žaizdų dėl patyčių. Po šios diskusijos visiškai pasikeitė vaikų bendravimas. Jie suprato, jog yra panašūs ir kad nėra kuo didžiuotis vienas prieš kitą ar apsimesti „kietais“. Paskui įtraukėme šią diskusiją į visas stovyklas, nes tai labai daug duoda vaikams ir leidžia pajusti savo vertę.“ – dalinasi R. Šuopytė.

„Dabar į stovyklos programą stengiamės įtraukti ne tik pažintines veiklas, bet ir psichologinius užsiėmimus. Pavyzdžiui, per arbatos gėrimo ceremoniją vaikai kalbės apie tai kaip jie jaučiasi mokykloje, šeimoje, tai vyks uždaroje grupėje kartu su psichologe. „Pažink save“ stovyklų programomis siekiame, kad vaikai ne tik įgytų naujų įgūdžių, bet ir geriau jaustųsi psichologiškai, atsiskleistų kaip asmenybės.“ – sako vadovė Raimonda. Mokykloje pedagogams dažnai nebelieka laiko atviroms diskusijoms ir pokalbiams, nes visas dėmesys skiriamas naujų žinių pateikimui ir įsisavinimui. O vaikams, kaip ir suaugusiems reikia patarimų, išklausymo, padrąsinimo ir pritarimo. Įvairios stovyklos ir neformalus ugdymas kartais gali tai suteikti.

MINUSAI STOVYKLOJE. Vaikams su papildomais poreikiais nerekomenduojama stovykla su nakvyne

Kartais tėvai bijo leisti vaiką į stovyklą. Ar tos baimės yra pagrįstos? Ką daryti, jei vaikas neprisitaiko prie aplinkos?

Dažnai tėvai pergyvena dėl jaunesnių 6-7 metų vaikų, kurie nėra dar dalyvavę kokioje nors stovykloje. Jaudinasi ar jie gerai jausis, ar prisitaikys. Kaip tai sprendžia stovyklų organizatoriai, pasakoja R. Šuopytė: „Tėvai gali paimti vaiką iš stovyklos, matant, kad jam yra blogai ir jiems bus sugrąžinti pinigai už kelialapį“. Tačiau, pasak Raimondos, tokio atvejo dar nėra buvę, visi vaikai, net ir jaunesni puikiai prisitaikydavo.

Kartais tėvai bijo palikti vaiką nakvynei stovykloje. Rekomenduojama nesibaiminti ir leisti atžalai patirti visą stovyklavimo džiaugsmą – vakarones su bendraamžiais, filmų žiūrėjimą ir diskusijas su bendraamžiais vakarais. Nerekomenduojama nakvynei pasilikti tik tiems vaikams, kurie turi papildomų poreikių. Bet galima susitarus su vadovais palikti vaiką vienai ar dviems naktims. „Nėra taip, kad visas keturias naktis reikia būtinai praleisti stovykloje, galima pasirinkti tik kelias naktis, jei stovyklavietė yra netoli nuo namų. Po pirmos nakties reikia pasižiūrėti ar vaikas gerai jaučiasi ir tada spręsti ar kitas naktis praleisti stovykloje.“ – pasakoja Raimonda apie tai, kaip galima padėti tėvams nugalėti nerimą.

Į klausimą ar yra dar kokių nors priežasčių, dėl ko nerekomenduojama tėvams leisti vaiką į stovyklą, Raimonda atsako, kad rekomenduotų visiems vaikams, o vaikai su specialiais poreikiais gali rinktis dienos stovyklas.

Straipsnį skaitykite tavovaikas.lt

Parengė Vitalija Paulauskaitė