SPORTAS STOVYKLOJE: AIKIDO

stovyklos

SPORTAS STOVYKLOJE „PAŽINK SAVE“ UŽIMA SVARBIĄ VIETĄ.

Rengdami „Pažink save“ stovyklas siekiame, kad vaikai pamėgtų sportą, kad judėjimas taptų maloniu kasdienybės įpročiu ir stovyklai pasibaigus vaikai savarankiškai sportuotų. Mes neverčiame užsiimti ilga ir nuobodžia mankšta, bet parenkame tokias sporto šakas, kurios vaikams yra labai įdomios, naudingos ir patrauklios.

STOVYKLOS „PAŽINK SAVE“ VIENAS IŠ SPORTO UŽSIĖMIMŲ YRA AIKIDO.

Kas yra aikido? Kodėl įtraukėme šį sportą į STOVYKLOS programą? Ko mokina aikido?

Aikido – tai japonų kovos menas. Tačiau jis gerokai skiriasi nuo visų kitų japonų kovos menų. Aikido įkūrėjas Morichėjus Uešiba (1883-1969) buvo išstudijavęs daugelį kovos menų, tačiau nei vienas iš jų neatitiko M. Uešibos filosofijos ir vertybių. Nes daugelio japonų kovos menų tikslas buvo suluošinti, eliminuoti, o dažnai ir nužudyti savo priešininką. Tai galima suprasti, juk japonų istorijoje – gausu karų. Japonai buvo mokinami apsiginti, be gailesčio susidoroti su priešininkais. M. Uešibai tai nepatiko ir ilgų ieškojimų dėka, jis sukūrė savo unikalią kovos menų sistemą, pavadino ją aikido. Šis taikus kovos menas greitai paplito Japonijoje ir visame pasaulyje. Aikido naudoja ir Japonijos policininkai.

Kiekvienas aikido skiemuo turi savo reikšmę. Ai – reiškia harmoniją, Ki – fizinę ir dvasinę energiją, Do – kelią. Treniruočių metu mokomės pagarbos sau ir kitam žmogui, mokomės nukreipti savo agresiją ir paversti ją produktyvia energija, kurios dėka vis geriau įvaldome savo kūną. Tai padeda atkurti dvasinę ir fizinę harmoniją. Ki energijos atsiranda vis daugiau, kai besitreniruodami sutvirtėjame, esame žvalesni, aiškiau veikia protas. Visus aikido judesius atliekame tiek su dešine, tiek su kaire kūno puse, todėl išmokstame vis geriau visapusiškai įvaldyti savo kūną. Do kelias – tai kelias į save, į vidinę ramybę, į taiką su savimi ir kitais žmonėmis. Aikido filosofija nesusijusi su religija. Aikido filosofija apima bendražmogiškus principus, kurie svarbūs kiekvienam, gero sau ir kitiems linkinčiam žmogui.

Įkūrėjas siekė, kad šis kovos menas padėtų apsiginti, tačiau nesuluošintų užpuoliko. M. Uešiba vadovavosi meilės principu, pagarba netgi savo priešui, todėl ir visa aikido technika yra pagrįsta šiais principais. Aikido judesiai yra labai natūralūs, organiški, todėl praktikuojantys jaučia stiprų, harmoningą ryšį su savo kūnu, tuo pačiu ugdo pagarbą sau ir kitam. Aikido kovos menas ypatingas tuo, kad įvaldžius techniką net ir fiziškai silpnesnis žmogus gali apsiginti prieš stipresnį asmenį. Todėl aikido puikiai tinka mergaitėms ir moterims.

KUO NAUDINGA VAIKAMS AIKIDO?

Vaikai STOVYKLOS „Pažink save“ metu turi galimybę susipažinti ir mokintis aikido sporto. STOVYKLOS vadovai pastebi, jog aikido užsiėmimai yra viena iš mėgstamiausių veiklų. Aikido susižavi tiek berniukai, tiek mergaitės. Todėl, nenuostabu, kad įtraukėme šį užsiėmimą į kiekvienos STOVYKLOS programą. Įvairaus amžiaus vaikai dažnai mokykloje patiria patyčias. Kartais jie nežino, nemoka apsiginti nuo fizinio ir psichologinio smurto. Įvaldžius aikido, galima išvengti fizinio susidūrimo. Nes aikido nemokina, kaip smūgiuoti ar pulti priešą, bet moko kaip išvengti susidūrimo ir kaip reaguoti į užpuolimą. Įvaldžius aikido techniką, vaikas turės daugiau galimybių apsiginti, suvaldyti priešininko ir savo agresiją nieko nesužeidžiant bei pasitraukti iš susidūrimo vietos.

Galbūt dar svarbesnis dalykas, kurio gali išmokinti aikido – tai pasitikėjimas savimi. Treniruočių metu vaikai sustiprėja fiziškai, įgyja ištvermės, atsikrato antsvorio. Todėl pagerėja jų savijauta, nuotaika, sumažėja dirglumas. Taip pat vaikai mokosi rodyti pagarbą vienas kitam. Dažni nusilenkimai (įeinant į salę, prieš atliekant veiksmą ir po jo nusilenkiama partneriui, baigiantis treniruotei nusilenkimu padėkojama partneriui) ugdo vidinį dėmesingumą ir pagarbos laikyseną, kuri ir kasdienybėje palieka pėdsakų. Treniruočių metu naujokai yra vertinami lygiai taip pat kaip ir patyrę meistrai. Abipusė pagarba, supratimas, vyresniųjų pastangos padėti naujokams salėje sukuria pasitikėjimo ir draugiškumo atmosferą, kurioje visi yra lygūs. Todėl aikido treniruotės tampa puikia terpe ugdyti vaikui ir jaunuoliui pasitikėjimą savimi.

Aikido „Budokan“ klubas Klaipėdoje veikia nuo 2001 m. Šis klubas tęsia aikido įkūrėjo M. Uešibos tradicinės mokyklos stilių. Šiuo metu klube sportuoja vaikai ir suaugę. Ypatingai galime pasidžiaugti gausiomis besitreniruojančių vaikų grupėmis. Klaipėdoje yra penkios salės, kuriose gali treniruotis vaikai. Gausi grupė susirenka į patyrusio vaikų instruktoriaus Eugenijaus salę „Versmės“ pagrindinėje mokykloje. Daugiau informacijos apie treniruočių vietas ir laiką rasite: www.klaipeda.aikido.lt.

Taip pat aikido treniruotės vyksta kiekvienoje „Pažink save“ stovykloje.

 

Parengė: Vitalija Paulauskaitė